Jobba hos oss

Välkommen till en av Uppsalas trevligaste arbetsplatser!

Uppsala kulturskola är den kommunala kulturskolan, med verksamhet sedan 1956.

Sedan 2015 är Uppsala kulturskola en avdelning under Uppsala kommuns kulturförvaltning. Med bild & form, dans, musik, skrivande och teater, närmare 3 000 elevplatser, över 80 högskoleutbildade pedagoger, verksamhet över hela kommunen, stor orkester- och körverksamhet och stor genrebredd är Uppsala kulturskola det självklara valet för barn och ungdomar som vill spela, sjunga, dansa och spela teater i Uppsala.

Lediga jobb på kulturförvaltningen annonseras på kommunens webbsida, se länk nedan:
Sök bland lediga jobb i Uppsala kommun

Lediga tjänster just nu

Är du intresserad av att vara tim-vikarie hos oss? Skicka ett mail med CV och kontaktuppgifter till vår expedition: kulturskolan.expeditionen@uppsala.se

 

Mer information

Ella-Kari Norberg
Kulturskolechef

Mer information

Åsa Grentzelius
Biträdande kulturskolechef
Uppdaterad: